CANDIDA

CANDIDA

Candida jest najczęściej występującym w organizmie ludzkim chorobotwórczym grzybem. Można go głównie znaleźć w przewodzie pokarmowym. Jego umiarkowana ilość jest uznana jako fizjologiczna norma, ale jeśli znajdzie sprzyjające warunki następuje jej gwałtowny wzrost i staje się przyczyną wielu dolegliwości, a nawet przewlekłych chorób. W mojej praktyce homeopatycznej sprawia mi wiele trudności w leczeniu zarówno dzieci jak i dorosłych.
Od lat wiedziałam, że jest „coś” co blokuje działania dobrze moim zdaniem dobranych leków homeopatycznych. Dolegliwości wracały, dzieci ciągle łapały infekcje. Pacjenci się zniechęcają do metody.
Pewnego dnia wpadł mi w ręce ciekawy artykuł na temat grzybic…

Produkty przemiany niektórych pleśni powodują u zwierząt doświadczalnych uszkodzenie układu krążenia i zawały serca. Badania wykazały, że tzw. zaraza ziemniaczana wytwarza mykotoksyny, silnie uszkadzające mózg – w Belfaście, gdzie zaraza ziemniaczana występuje znacznie częściej niż w innych regionach Irlandii, siedem razy częściej rodzą się dzieci z bezmózgowiem.
Także powszechnie znana Candida, wywołująca pleśniawki u niemowląt, może produkować toksyny, które u dzieci z obniżoną odpornością mogą powodować trwałe zniszczenie systemu obronnego organizmu i atakować mózg.
Nadmierna, a czasami wręcz bezmyślna antybiotykoterapia (również stosowanie cytostatyków i leków immunosupresyjnych) pozwala na ekspansję grzyba).
Jałowa dieta bogata w cukier i konserwanty, słoiczki z zupkami, słodzone mleko, ciastka i tony słodyczy, chipsy i napoje gazowane to idealna pożywka dla Candidy.

Najczęściej spotykane objawy Candidy u dzieci:
– zatwardzenie, wzdęcie, biegunki lub ich kombinacje
– silne pożądanie słodyczy, chleba, unikanie kwaśnych pokarmów, warzyw i białek
– obrzęk na twarzy, ciemne obwódki pod oczami
– zapach acetonu z ust, wymioty z niestrawionym jedzeniem
– skłonności do aft w jamie ustnej, pleśniawek, nawracającej opryszczki
– odparzenia wokół odbytu, strumień pieluszkowy
– u dziewczynek swąd sromu
– powtarzające się infekcje ucha i górnych dróg oddechowych
– nadpobudliwość po spożyciu słodyczy (około 15- 20 minut) przechodząca w senność
– ataki euforii, zachwianie koordynacji, agresywność

Uszkodzenie ściany jelit przez Candidę, umożliwia wnikanie toksyn do krwiobiegu. Tzw. „dziurawe jelita” często prowadzą do alergii i nietolerancji pokarmowych, migren, bólów mięśniowych.
Candida może też być przyczyną zapaleń pęcherza, nieregularnych miesiączek, bólów stawów, astmy, zapalenia zatok, grzybiczych infekcji skóry i paznokci, przewlekłego zmęczenia.
Według amerykańskich danych około 5-10% dzieci autystycznych jest niepokojonych przez infekcję Candida Albicans. Nie możemy jednoznacznie ustalić czy w znanych przypadkach Kandydoza była pierwotną i jedyną przyczyną autyzmu, nie mniej zachowanie tych dzieci znacznie poprawiło się po zastosowaniu odpowiedniego leczenia przeciwgrzybicznego.
W leczeniu grzybicy nie odnosi się spektakularnych sukcesów.
Przyczyna jest prosta. Podstawą jest bardzo rygorystyczna dieta. Okazuję się, że pozbawienie dzieci mleka, słodyczy, białego chleba, soczków itp. Jest na dłuższą metę niewykonalne.

W naszej kulturze, gdzie czekolada jest pocieszycielem i nagrodą a coca-cola najpopularniejszym napojem, gdzie chipsy i piwo przed telewizorem to ulubiona przekąska, a płatki z mlekiem na śniadanie to najłatwiejszy posiłek, infekcje grzybicze nadal będą rozkwitać. Alergolodzy, wykluczają alergię, jeżeli testy wypadają negatywnie, ale pacjenci nadal mają wysypki, astmę bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, fibromyalgię i przewlekłe zapalenie zatok.