Cukier

Cukier

Jednym z ciekawych leków homeopatycznych, który stosunkowo późno poznałam, ale co raz częściej stosuję jest Saccharum officinale – czyli cukier robiony ze świeżego soku trzciny cukrowej (oczywiście chodzi o homeopatyczne rozcieńczenie tego cukru).

Nasze społeczeństwo jest przekonane co do szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy narkotyków. Broni się jednak przed faktem, że z roku na rok spożywamy co raz więcej cukru – ok. 50 kg/osobę w Europie i ok. 60kg/osobę  w USA cukru, który jest odpowiedzialny za wiele przewlekłych chorób – miażdżycę naczyń krwionośnych prowadząca do zaburzeń krążenia, otyłość, cukrzycę typu II, przewlekłe infekcje i grzybicę i dysbiozę.

Zaburzenia emocjonalne u dzieci to często skutek przekarmienia cukrem. Nie wspomnę o zaparciach, wzdęciach i bólach brzucha, z którymi rodzice przyprowadzają swoje pociechy do lekarza, a których przyczyna jest bardzo banalna – za dużo słodyczy!

Dlaczego jemy tyle słodkiego?

Czy nie chcemy zrekompensować sobie braku miłości czy uczucia?

Czy nie chcemy się uspokoić czy pocieszyć?

Słodkim nagradzamy i przekupujemy. Trudno uwierzyć, że może w naszych organizmach wywołać takie spustoszenie.

Zwiększone pożądanie słodyczy, zwiększony apetyt, zupełny brak apetytu rano a wilczy apetyt wieczorem z tendencją sięgania po coś słodkiego, podjadanie pomiędzy posiłkami, osłabienie, drżenie i ból głowy, jeśli nie ma pod ręka słodyczy, to nic innego jak objawy uzależnienia od cukru (objawy hipoglikemii).

Charakterystyczne cechy psychiczne u dzieci, które potrzebują leku Saccharum to problemy z zachowaniem – niecierpliwe, pobudzone ruchowo, nadaktywne, mają kłopoty z koncentracją, są kapryśne i złośliwe. Często dzieci te mają zdiagnozowane ADHD/ADD, dysleksję, dyspraksję i wiele innych zaburzeń behawioralnych.

Belgijski pediatra i homeopata dr Tinus Smits wprowadził  Saccharum officinale  jako ważny element w  leczeniu dzieci autystycznych (obok homeopatycznego odtruwania z metali ciężkich, leczenia stresu oksydacyjnego witaminą C i podawania suplementów takich jak cynk, magnez, kwasy DHA)

Nastolatki, u których raczej nie mamy kontroli nad tym co jedzą poza domem (słodkie batony, drożdżówki, słodzone napoje, itp.) są agresywne, niezadowolone ze wszystkiego, nieposłuszne i zbuntowane. Często mają trudności z przyznaniem się do swoich potrzeb i okazują niechęć do jakiegokolwiek kontaktu.

Oznacza to, że ten rodzaj dolegliwości to głównie problem metabolizmu węglowodanów, przynajmniej na płaszczyźnie psychicznej. Niestety problemu tego nie możemy rozwiązać tylko dietą bez cukru, bo wywoła ona jeszcze większa frustrację.

A może takie zachowanie to chęć zwrócenia na siebie uwagi rodziców czy otoczenia, może to lęk przed utratą miłości i potrzeba przytulenia?

Ssanie palca czy obgryzanie paznokci u dzieci przechodzi u dorosłych w niekontrolowaną potrzebę palenia papierosów czy sięgania po słodkie.

Osoby dorosłe z ADHD odczuwają ciągłą potrzebę zmiany, są ciągle z siebie niezadowolone, nie potrafią nawiązać trwałego związku z inną osobą.

Leczenie sfrustrowanych otyłuch po kolejnych dietach zakończonych niepowodzeniem jest równie trudne jak nadpobudliwych dzieci.

Badania psychiatryczne młodocianych przestępców wykazały, że ich zachowania po włączeniu diety z małą ilością cukru uległy radykalnej poprawie.

Saccharum to także lek często stosowany w  różnego rodzaju infekcjach przewlekłych – zapaleniach zatok, katarach z ropną wydzieliną, przewlekłym zapaleniu ucha (widać tu związek z rozwojem Candidy).

Homeopatia ma wielu zwolenników i równie wielu przeciwników. Nie muszę nikogo przekonywać do tej metody ani tłumaczyć dlaczego ją stosuję.

Po prostu homeopatia jest NATURALNA I SKUTECZNA (mam 25 letnie doświadczenie w jej stosowaniu u moich dzieci, wnuków i pacjentów). Niestety leki homeopatyczne (pomimo, że często dostępne bez recepty) powinny być dobierane przez lekarza, który się na tym zna tak jak chirurg zna się na chirurgii, a kardiolog na chorobach układu krążenia. Jeśli ktoś mówi, że homeopatia mu nie pomogła to znaczy, że miał źle dobrany lek – lekarzom też zdarza się postawić złą diagnozę, albo źle dobrać lek. Czy, jeżeli nie pomaga jeden antybiotyk i biegniemy do lekarza po kolejny to mówimy, że antybiotyki nie działają?

Uzależnienie od cukru to nie katar czy kaszel. Nie można tego leczyć na własną rękę. Potrzebna jest wiedza jakie stężenie tego leku wybrać i jak często podawać.

Nieoceniona jest też pomoc dobrego dietetyka bo jak wiecie wszystkie choroby zaczynają się w jelitach i zleżą od tego co jemy.

Zanim dasz następne ciastko swojemu dziecku, zastanów się czy na pewno jest mu ono potrzebne?