Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa

Coraz częstszą przyczyną chronicznych, nawracających problemów zdrowotnych jest ukryta nadwrażliwość pokarmowa, zwana powszechnie nietolerancją pokarmową.

U podłoża opisywanych reakcji leży wytworzenie swoistych przeciwciał IgG i IgA względem niektórych pokarmów. Reakcja opóźniona oznacza, że czas jaki upływa pomiędzy spożyciem alergizującego pokarmu, a wystąpieniem objawów wynosić może od 8-96 godzin. Z uwagi na opóźnienie reakcji samodzielna identyfikacja uczulających pokarmów przez pacjenta jest praktycznie niemożliwa. Przyczyną opisywanych nadwrażliwości pokarmowych jest uszkodzenie bariery jelitowej. W konsekwencji niewystarczająco rozłożone cząstki pokarmowe przenikają do krwioobiegu i aktywują odpowiedź immunologiczną i rozwój stanu zapalnego w organizmie.

Objawy utajonej nadwrażliwości pokarmowej mogą być różne:

– dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, mdłości, reflux żołądkowo-jelitowy)

– zespół metaboliczny (nadwaga, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze)

– zmiany skórne (AZS, trądzik, łuszczyca, świąd skóry, pokrzywka)

– zaburzenia nastroju, depresja

– zespół chronicznego zmęczenia

– anemia

– nasilanie stanu zapalnego w chorobach autoimmunologicznych (nieswoiste zapalenia jelit, RZS, stwardnienie rozsiane, celiakia)

– zaburzenia ze spectrum autyzmu

– ADHD

– migreny

– fibromialgia

Dostępne na polskim rynku testy oznaczają tylko nadwrażliwość IgG-zależną. Tymczasem za niepożądane reakcje na pokarmy równie często odpowiadać mogą przeciwciała IgA! Pełna diagnostyka opóźnionych reakcji pokarmowych powinna obejmować badanie przeciwciał IgA i IgG zależnych.

Test FoodScan (USBiotek) jest unikatowym badaniem umożliwiającym pełną diagnostykę utajonych reakcji na pokarmy (panele na 96 i 112 składników pokarmowych).

Badanie mikroflory jelitowej MikroFloraScan i MikroFloraScan PLUS to kompleksowa ocena wybranych bakterii i grzybów w przewodzie pokarmowym pacjenta oraz ocena parametrów stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Na podstawie wyników tego badania opracowuje się skuteczną i efektywną terapię pro i prebiotyczną.