Twoje wybory są ważne

Twoje wybory są ważne

Telewizor w naszym domu został odcięty od kablówki już 4 lata temu. Powodów było kilka, a jednym z nich chęć odseparowania malucha od szkodliwych reklam, które wywierają trwały ślad w dziecięcej psychice. Zdziwieni?

Myślicie, że dzieci nic nie kodują z tych kilkunastu sekund bełkotliwego przekazu? Wręcz przeciwnie. Badania pokazują, że dzieci, które oglądały bloki reklamowe niezdrowej żywności chętniej sięgały po śmieciowe przekąski. Najmłodsi nie potrafią przesiewać informacji i chłoną wszytko zupełnie bezkrytycznie. Wierzą w każde słowo, które płynie z kolorowego ekranu, a obrazy przechowują w podświadomości. Dla producenta – to klient idealny.

Dla mnie osobiście, reklamami najniższego lotu są te, które odwołują się do relacji dziecko – rodzic. Wywołujące poczucie winy. Przedstawiające kupowanie produktów, jako wyraz troski i bezgranicznej miłości do potomstwa. Tak jakby rodzice, którzy nabywają reklamowane artykuły kochali bardziej, a konsumpcja tych wyrobów była jedynym słusznym sposobem na szczęśliwe dzieciństwo.

To jest po prostu podłe. Ale skuteczne i bilans się zgadza.

Nie byłabym sobą, gdybym nie odniosła się także do samej szaty graficznej produktów przeznaczonych dla Dzieci. Zasada jest prosta – im bardziej nachalne i pstrokate opakowanie, tym gorszy bubel w środku. Z każdego pudełka macha jakiś puchatek czy inny pokemon, który desperacko walczy o atencję  Twojego dziecka. Człowiek ma wrażenie czasami, ze zabłądził między sklepowymi alejkami i trafił do działu zabawek, bo zamiast po prostu kupić jogurt muszę się przedrzeć przez gąszcz magnesów, kolorowanek i pluszaków, mających odwrócić uwagę od kiepskiego składu.

Zwykły jogurt wypada raczej słabo, w swojej stonowanej kolorystyce, na tle pstrokatej konkurencji. Nic dziwnego, że oczy dziecka zatrzymają się na ciekawszych wzorach, a malec odruchowo wyciągnie rączki w kierunku interesującego przedmiotu. Produkt będzie kojarzył się z dobrą zabawą i wywoła pozytywne skojarzenia.

Tak właśnie tworzą się przyzwyczajenia, które zostają z nami na lata.

Dlatego uważnie kontrolujcie, co Wasze pociechy oglądają w TV.

Pamiętajcie , że dzieci rodzą się z czystą kartą – to my, rodzice, tworzymy pierwsze strony w ich księgach życia.

Nasze wybory mają znaczenie!