Skip to main content

Bóle brzucha to dolegliwość u dzieci bardzo częsta. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwe odżywianie.

Kluczowy jest wywiad:

-, od kiedy boli

– jak często boli

– czy są zaparcia lub biegunki

– jak często dziecko robi kupkę

– czy pojawia się gorączka

-, kiedy brało antybiotyki

– oczywiście, co dziecko jada

Bardzo często dzieci jadają źle a nawet bardzo źle Proszę mi uwierzyć, że większość dzieci, które jadają niewłaściwe pokarmy, choruje bardzo często i nie są to tylko choroby objawiające się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Kilogramy słodyczy, które dzieci zjadają rocznie w różnych postaciach, nie pozostają obojętne dla zdrowia. Karmią tym cukrem swoją Candidę ( grzyb, który jest plagą naszych czasów a mieszka sobie wygodnie w zaciszu naszych jelit i ma się coraz lepiej, bo coraz więcej czynników sprzyja jego obfitemu rozrostowi) i wszechobecne pasożyty, przed którymi nie mogą się bronić, bo wszystko, co mogło zniszczyć je w jelitach, już nie funkcjonuje jak powinno.

Jeśli dziecko ma od dawna bóle brzucha to najpierw załóżmy mu dzienniczek odżywiania i zweryfikujmy jego dietę za nim skażemy je na szereg nieprzyjemnych często badań.

 Nagły ból brzucha nie wróży nic dobrego, zwłaszcza, jeśli dziecko jest skulone, leży nieruchomo, ma gorączkę, wymioty a brzuch jest wzdęty i twardy. Zawsze myślę o zapaleniu wyrostka robaczkowego albo o niedrożności jelit. Taki stan wymaga natychmiastowego udania się do szpitala. Oczywiście żaden chirurg nie wykona operacji usunięcia wyrostka bez potwierdzenia diagnozy badaniami takimi jak USG jamy brzusznej, badaniem krwi i moczu a nawet KT brzucha. Jeśli dojdzie do pęknięcia wyrostka, zakażenie się uogólni i może zagrozić życiu.Pomimo mojego wieloletniego doświadczenia pediatrycznego, jeśli mam, choć cień podejrzenia, że dziecko ma zapalenie wyrostka, kieruję je do szpitala. Widziałam już wiele dzieci z bardzo nietypowymi objawami – np. ból z lewej strony brzucha albo bóle głowy i wymioty bez bólu brzucha.

 

 Inne częste przyczyny bóli brzucha:

– zatrucia pokarmowe – bakteriami obecnymi w pokarmach np. gronkowcem, Salmonellą, pleśnią. Przebiegają przeważnie burzliwie z wymiotami i biegunką

– pasożyty – poświęciłam im osobny rozdział

– infekcje dróg moczowych – może nie być objawów ze strony dróg moczowych, rozstrzyga ogólne badanie moczu

– alergie pokarmowe IgE i alergie opóźnione IgG – wskazane wykonanie testów

– nietolerancje pokarmowe np. laktozy

– początek chorób zakaźnych np. szkarlatyny. Szybko pojawia się charakterystyczna wysypka, zapalenie gardła i gorączka. W razie wątpliwości należy wykonać szybki wymaz z gardła w kierunku Streptokoków

– infekcje wirusowe przewodu pokarmowego tzw. „ jelitówki „

– choroby zapalne jelit –osobny rozdział

– jelito nadwrażliwe IBS – osobny rozdział

– SIBO –rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego

– dysbioza – osobny rozdział, warto wykonać badanie flory bakteryjnej jelita grubego

– niedokwaśność żołądka lub refluks – osobny rozdział

– zaburzenia trawienia ( niedobory enzymów trawiennych lub kwasu solnego w żołądku)

– czynniki emocjonalne ( bardzo często) – przedszkole, szkoła, sytuacja rodzinna. Potrzebny jest bardzo dokładny wywiad w tym kierunku i wyłączenie wszystkich wyżej wymienionych przyczyn.

.W rejonach świata, gdzie dzieci jadają więcej błonnika a mniej wysoko przetworzonych produktów, zapalenie wyrostka jest rzadkością.

LECZENIE

Podawanie farmakologicznych leków przeciwbólowych i rozkurczowych za nim udamy się do lekarza może zaburzyć obraz choroby.

– dieta dobrana na podstawie testów na alergie IgG i IgE

– herbaty ziołowe – rumianek, mięta, dziurawiec, piołun, melisa, często łagodzą dolegliwości, jeśli są one związane z trawieniem

– homeopatia – są leki, które w swoim obrazie mają między innymi bóle brzucha np. Nux Vomica, Bryonia,  Chamomilla,  Lycopodium , Colocynthis   podanie ich może przynieść ulgę a nawet wyleczyć, ale jeśli dolegliwości powracają należy znaleźć przyczynę i dobrać lek całościowy.