Skip to main content
Aktualności

Oto pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą przywrócić zdrowie swoim dzieciom

Oto pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą przywrócić zdrowie swoim dzieciom
Oto pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą przywrócić zdrowie swoim dzieciom
1.OBSERWOWAĆ
2. ODKWASIĆ
3.ODGRZYBIĆ I ODROBACZYĆ
4. ODTRUĆ
5. ODŻYWIĆ
Nauczmy się obserwować nasze dzieci. W pierwszym roku życia jest z tym nie najgorzej. Mama przeważnie opiekuje się swoim dzieckiem, karmi je piersią lub mlekiem modyfikowanym, które sama przyrządza a potem pokarmami stałymi. Przewija też przeważnie sama, więc potrafi odpowiedzieć na pytania ile kupek zrobiło i jak wyglądały, ile razy zwymiotowało, o której godzinie dostało gorączkę, po jakich pokarmach ma bóle brzuszka. Jeśli karmi piersią a nie przywiązuje wagi do tego, co jada sama może nie wiązać kolki u dziecka z pokarmem, który zjadła ( zwłaszcza dnia poprzedniego) W kolejnych latach jest gorzej. Dziecko idzie do żłobka albo do przedszkola i nie mamy już takiej kontroli, co zjadło i ile kupek zrobiło. W szkole tracimy taką kontrolę zupełnie. Na pytanie ile razy dziennie oddało stolec i jaki, niewiele dzieci potrafi odpowiedzieć. Jest to temat wstydliwy, śmierdzący i nieistotny dla młodego człowieka.
Pytajcie o to swoje dzieci i codziennie im o tym przypominajcie, że to nie jest żadna tajemnica i bardzo ważne jest jak często odwiedzają toaletę i co wydalają. Niektórzy rodzice są bardzo dumni, że ich 3 – latek sam się obsługuje w toalecie i nie potrafią odpowiedzieć na moje pytania o wyglądzie i częstotliwości jego kupki.

Obserwacja dziecka

Obserwujmy też jak nasze dziecko zachowuje się po zjedzeniu słodyczy, po dłuższym oglądaniu telewizji czy używaniu telefonu komórkowego. Obserwujmy czy siada blisko telewizora, bo może, że słyszeć albo gorzej widzieć.
Posłuchajmy w nocy jak śpi, czy chrapie, czy zgrzyta zębami ( zwłaszcza w czasie pełni – jest to jeden z objawów pasożytów), czy poci się. To są bardzo ważne objawy, którymi zaczynają się często poważne choroby. Zapewne wielu z Was zdziwi się, że rodzic może tego nie widzieć. Jednak bardzo często rodzice nie potrafią jednoznacznie tego określić. Jedno z nich twierdzi, że dziecko kaszle od miesiąca suchym kaszlem w nocy a drugie twierdzi, że kaszle tylko w dzień mokrym kaszlem i to nie codziennie.